09111195620

چهارشنبه 21 آذر 1397

استان مازندران


استان زیبا و سرسبز مازندران

اطلاعات مختصر از استان مازندران

مرکز استان: ساری  مساحت: ۲۳٬۸۴۲ کیلومتر مربع

استان زیبا مازندران استانی سرسبز و زیبا در شمال ایران و در قسمت جنوبی دریای مازندران قرار دارد. این استان هم مرز با استانهای گلستان، سمنان، تهران، البرز، قزوین و گیلان می باشد. شهرستان ساری، مرکز و پرجمعیت ترین شهر استان مازندران است.

این استان از لحاظ جاذبه های گردشگری و جذب توریست رتبه یک را در ایران دارا می باشد و از جنگل، دشت، کوه، تاریخ و دریا سود بسزایی و فرهنگ غنی و بالایی بهره میبرد. کوه دماوند مرتفع ترین و زیباترین کوه ایران در استان مازندران و در شهر آمل قرار دارد.

استان مازندران یکی از پرجمعیت ترین مناطق از لحاظ تراکم جمعیتی و یکی از غنی ترین آنها از لحاظ منابع گوناگون زیرزمینی است.استان مازندران دارای ۲۲ شهرستان می باشد. استان مازندران قدیمیترین مردم را در جهان از نظر یک جا نشینی دارد. روز ۱۴ آبان هم روز مازندران در تقویم ملی نامگذاری شده است.

مردم مازندران به زبان تبری (مازندرانی) و فارسی سخن میگویند. مازندران با جمعیتی بیش از ۳ میلیون نفر و حدود ۴٫۰۹ درصد جمعیت کشور از وسعتی معادل ۱٫۴۶درصد ایران برخوردار است. اما قرار گرفتن آن در ساحل جنوبی بزرگترین دریاچه جهان موسوم به دریای مازندران یا دریای کاسپین یا خزر و همجواری با چهار کشور ساحلی این دریا یعنی ترکمنستان، قزاقستان، روسیه و جمهوری آذربایجان از یک سو و قرار گرفتن در شمال کلانشهر تهران (پایتخت ایران) از موقعیت جغرافیایی استراتژیکی برخوردار است.

استان مازندران براساس آخرین تقسیمات کشوری با توجه به تفکیک استان گلستان از استان مازندران، استان مازندران درحال حاضر با مرکزیت ساری دارای 16 شهرستان به نام‌های آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، سوادکوه، قائمشهر، گلوگاه، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر است و دارای51 شهر،44 بخش، 113 دهستان و 3697  آبادی می‌باشد.

لیستی از شهرهای استان مازندران:

شهر آلاشت، شهر آمل، شهر بابل، شهر بابلسر، شهر بهشهر، شهر پل سفید، شهر تنکابن، شهر جویبار، شهر چالوس، شهر رامسر، شهر ساری، شهر سواد کوه، شهر سورک، شهر عباس آباد، شهر فریدونکنار، شهر قایم شهر، شهر کلاردشت، شهر گلوگاه، شهر محمود آباد، شهر میاندورود، شهر نکا، شهر نور، و شهر نوشهر

5  555 5555 %d9%be%d9%84-%d9%85%d8%b9%d9%84%d9%82-%d8%a8%d8%a7%d8%a8%d9%84%d8%b3%d8%b1 5222 0212بازگشت به صفحه اصلی